2016. május 2., hétfő

Digitális források felhasználása egy órámon



Foglalkozásterv


Bevezetés
Az óratervet 8. osztályos tanulók (és a felette lévő korosztály) számára állítottam össze. Fejlesztő óra vagy magyar nyelvtan tantárgy keretében a retorikai alapismereteket ismétlő és kiegészítő foglalkozásról van szó. Bármely létszámú osztállyal megvalósítható, a csoportmunkákhoz azonban minimum 3 fő szükséges. Az órán a https://b.socrative.com/login/student/ online kérdőíves alkalmazást, a https://www.mindmeister.com/ elmetérkép-készítőt, a Google Docs-ot, a https://tagul.com/ szófelhőkészítőt, valamint http://www.podomatic.com/podcast hanganyagfeltöltőt és Audacity hangszerkesztő programot használjuk fel. Az internetes tananyagforrásunk pedig ezen a linken található: http://mek.oszk.hu/11900/11907/ .

Az óra célja
Az órán a helyesírás gyakorlása; valamely helyesírási probléma bemutatása; a digitális tananyag alapján a retorikai szöveg részeinek és szabályainak összegyűjtése; az érvelő szöveg helyes felépítése; illetve interjú készítése kell, hogy megvalósuljon.
A foglalkozáson fejlesztendő készségek, kompetenciák:
A tanulók digitális kompetenciái közül a kreativitás és innovációs; kommunikációs és együttműködő, kutatás és információfeldolgozás; kritikai gondolkodás, problémamegoldás és döntéshozatal készségek kerülnek fejlesztésre. Továbbá szociális kompetencia, és a helyesírási készség alakítása is helyet kapna az órán. 

A foglalkozás menete

  1. Ráhangolás, motiváció

    I.Feladat: Töltsétek ki egyénileg a socrativ.com oldalon található helyesírási tesztet! (5')
     (3 fős csoportok alakítása team up alkalmazással.) (1')

    Célkitűzés: A mai órán nyelvész professzorok leszünk, és egy szónoki beszéd keretében felhívjuk a figyelmet a helyesírás fontosságára. (1')

  2. Jelentésteremtés

    II. Feladat: Gyűjtsetek érveket csoportosan arra, hogy miért fontos helyesen írni, a helyesírást tanulni! Készítsetek az érvekből logikai ábrát a mindmeister alkalmazás segítségével! (A logikai relációkat jelölhetitek a nyilak segítségével, ha van kedvetek, használhattok szemléltető képeket is, linkeket, videókat. Az érvek gyűjtéséhez használhatjátok az internetes forrásokat!) Az elkészült ábrákat osszátok meg velem és a többi csoporttal! (Minimum 5 "pro" érvet kell gyűjteni.) (10')

    +Plusz feladat a gyorsabban dolgozóknak: Készítsetek tagul alkalmazással szófelhőt, amely valamely helyesírási problémára koncentrálódik. Olyan példaszavakat írjatok a szófelhőbe, amely tartalmazza az általatok kiválasztott helyesírási problémát! Minimum 10 szót írjatok a felhőbe. A következő problémák közül választhattok: hagyomány elve szerinti írásmód, egyszerűsítés szerinti írásmód. Ha nem vagytok biztosak a szó helyes alakjában, akkor használjatok ellenőrzésképpen internetes helyesírási szótárt! A szófelhő linkjét osszátok meg velem és a többiekkel a közös Google Drive mappánkban!

    III. Feladat: Dolgozzunk továbbra is csoportban! Hogyan kell felépülnie egy szónoki beszédnek, milyen részekből áll? Végezzünk kutató munkát! Használjátok a http://mek.oszk.hu/11900/11907/ oldalon a Kis magyar retorika című digitális tankönyvet. A részeket Google Docs-ba gyűjtsétek össze. Ha végeztetek, osszátok meg velem, és a többi csoporttal is! Vessétek össze a kutatómunkátok eredményét a többi csoporttal! (6 nagy egységet keressetek.) (7')

    (Itt a következő részekre kell gondolni: bevezetés, elbeszélés, kitérés, részletezés, bizonyítás, cáfolat, befejezés)

    IV. Feladat: Most dolgozzanak a csoportok egy közös Google Docs-ban. Írjátok ki a digitális könyv segítségével, hogy mit kell tartalmaznia az egyes részeknek, és mi jellemző rájuk! Szelektáljatok, csak azokat a lényeges dolgokat emeljétek ki, amely egy jó szónoki beszéd megírása szempontjából relevánsak! (6')

    +Plusz feladat a gyorsabban dolgozóknak: Keressétek ki a digitális tananyagból, hogy mi egy szónok feladata, ha hatásosan akar előadni egy érvelő szöveget! Osszátok meg velem és a többiekkel a közös Google Drive mappánkban! 

    V. Feladat: Írjátok meg csoportban dolgozva a szónoki beszédet a gyűjtött érvekből és a kikeresett, megbeszélt kritériumok alapján a saját Google Docs-otokba! Ha végeztetek, osszátok meg velem, valamint a többiekkel, és vessétek össze a munkátokat a többi csoport munkájával! Az érvelés legalább fél oldal, és legfeljebb egy oldal terjedelmű legyen! (10')

    VI. Feladat: Vegyétek fel egy digitális hangrögzítőre a megírt beszédet! Figyeljetek a helyes artikulációra, a hanglejtésre és a beszéd egyéb szupraszegmentációs tényezőire (hangszín, beszédtempó, beszédszünet stb.)! (5')
  3. Reflexió
    Szóban összegyűjtük, hogy ki mi mindent tanult a mai órán (lexikális tudás és egyéb készségek, kompetenciák fejlődésére egyaránt kell itt gondolni: pl.: "Megtanultam, hogyan kell tagolni egy szónoki beszédet." "Megtanultam, hogyan használjam az internetes tananyagot." " Végre tudtam összehangoltan  és hatékonyan dolgozni a csoporttársaimmal." stb.) (2')
    Házi feladat 1.: Mindenki próbálja meg hitelesen, szépen, érthetően előadni a csoportja szónoki beszédét! (Az eredményesség érdekében érdemes légző- és artikulációs gyakorlatokkal bemelegíteni.) 

    Házi feladat 2.: Ez a szónoki beszéd egy nyelvész professzor beszéde, és egy rendezvényen már elhangzott. Készítsetek digitális hangfelvevő segítségével egy interjút a professzor beszédére reflektálva. (Tegyetek fel kérdéseket a professzornak az érvelő szöveg kapcsán! A professzor pedig próbálja megválaszolni a kérdéseket az érvelő szöveg segítségével, vagy anélkül.) Szorgalmi feladat: A hangfelvételt vágjátok meg Audacity hangszerkesztő programban, és töltsétek fel a Podomatic hangmegosztó oldalra! Legyen "rádiós" stílusa a beszélgetésnek. (Stúdióbeszélgetést készítsetek.)